Designed by:
Limon Kabuğu Yağı (D-Limonenler) PDF Yazdır e-Posta

Limon kabuğu, tıbbi değeri yakın tarihte anlaşılmaya başlanan bir bitkisel ilaçtır. Akdeniz mutfağı ile beslenen insanlarda kanser ve kronik hastalıkların neden daha az görüldüğünü araştıran bilimsel çalışmalarda tesadüfen dikkat çekmiştir.

Akdeniz mutfağında limon kabuğu genelde soğuk içecek olarak yaygınca kullanılır.Etken maddesi olan D-Limonen, diğer turunçgillerin kabuğunda da bulunur. Özel kokulu bir yağ içeren ve turunçgiller ailesinden kabul edilen bu meyvelerin anavatanı Hindistan ve uzakdoğu’dur.Haçlı seferleriyle Avrupa’ya yayılmış, daha sonra başta İspanya ve tüm Akdeniz ülkelerinde, Güney Afrika ve Amerika gibi sıcak bölgelerde üretilmeye başlanmıştır. Türkiye‘de yaygın olarak Akdeniz bölgesinde üretilir.

Etken maddesi D-Limonen normal hücrelerin sağlıklı bir yaşam döngüsü sürdürmelerini sağlar. Hücrenin temel genetik bileşeni olan DNA tahriplerini onarıcı etkisi nedeni ile kanserden korur. Hatta birtakım hayvan deneylerinde limon kabuğu yağının kanser tedavisinde de etkili olduğu bulunmuştur. Bu deneylerde, mide, barsak, karaciğer, pankreas ve meme kanserlerinde etkili bulunmuştur ama etki mekanizması henüz net değildir. Hücre üreme döngüsünü bir fazda bloke edip tümör hücrelerinin üremesini durdurduğundan şüphelenilir. Ayrıca ‘apopitoz ‘diye adlandırılan ve tümöre karşı ana savunma mekanizmalarımızdan olan ‘hücre intiharı’ nı tetikler. Apopitoz, programlanmış hücre ölümüdür ve hergün vücudumuzda meydana gelir,şöyle ki; hasar görmüş, yaşlanmış, işe yaramayan hücrelerimizin, iltihap oluşturmadan sessiz sedasız ölmesi demektir.

Yalnızca kanserde değil, yüksek tansiyonda da etkilidir. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur, iyi kolesterolü artırır. Kalp damar tıkanıklıklarında faydalıdır.

Bileşiminde yüksek miktarlarda antioksidan maddeler de mevcuttur. Güçlü antioksidan özelliği de kanserden ve kronik hastalıklardan koruyucu etkisine katkı sağlar.